Newyorske listyNezavisle ceske elektronicke noviny

Spring 2003


Jak ji zachranit?
Osud ceske Narodni budovy v New Yorku
Zchatrala, a co s ni nekdo udela ?

Redakcni uvod: Jako exulant z roku 1948 musim byt zaujaty a mit predsudek, aby budova zustala v cecho-americkem vedeni z duvodu uvedenych p. Krondlem, Rocarkem, Slavikem, Jerabkem a mnoha jinych vlastencu.
Ale jako realisticky clovek, ktery uz predtim uvedlsvoji poznamku mam nyni navrh, ktery by mel uspokojit uplne kazdeho.
Nejdrive si vsak musite precist duvody vsech stran, jestli pak se mnou budete souhlasit.
To byla Narodni budova - Mildred Suva, FL, vzpomina rok 1936
Ministr zahranici Jan Kavan v New Yorku - 13. brezna, 1999
Predseda vlady Milos Zeman v New Yorku - 9/11/99
Jan Krondl pise Kavanovi - 23. brezna, 1999Redakcni poznamka
Profesionalni fundraisor Rocarek - 1-2/7/1999
Vladislav Slavik: Plac Narodni budovy - 10/27/1999
Dalsi navrh p. Jerabka na zachranu budovy
Cesky Dialog: Jeste o Narodni budove v NYC 8/99
Druha schuze BBLA - 22. prosince 1999 * Jan Krondl
BBLA hlasovala 6 ze 7 hlasu pro 14. cervence, 2000
President Havel v Nar. budove - 7. zari, 2000
Dopis Free Cs. Sportsmen (P. Kutil) * 14. srpna, 2000
Odpoved Gen. konzula Gandalovice * 16. srpna, 2000
Redakce: Nechceme pokracovat
Prokurator NY pozastavil smlouvu * 7. zari, 2000
Narodni budova prevedena na CR - 7. prosince 2001
Prevzeti budovy - 23. brezna 2002
Vlajka PSJ nad budovou: Obnova zacala * 18. dubna 2003
Tak navrhuji ceske vlade, aby budovu prevzala a nabidla ceske obci v New Yorku, ze kdyz vybere v dobe jednoho roku od zacatku prestavby (financovane ceskou vladou), alespon polovinu nezbytnych nakladu na prestavbu (asi pet milionu $), ze si ji ceska obec v NYC bude moci koupit nazpet pouze za naklady vydane do te doby ceskou vladou.

No a kdyz se to nepodari, vybrane penize bude mosno pouzit na ceskou knihovnu nebo jine podobne ucely, jako muzeum Antonina Dvoraka v nejvyssim poschodi budovy (jak uz doporucoval generalni konzul Petr Gondalovic).

Zatim se tesme, ze prestavba co nejdrive zacne a ze si brzi tam zajdeme na uzemi Ceske republiky na Vychode 73. ulice v New Yorku do domu vyjmuteho z danovych poplatku.

Josef SchrabalZpet k menu


13.10.1999  Mildred Suva vzpomina na zaslou slavu ceske obce na Manhattanu
To byla Narodni Budova

Zili jsme ve dvacatych a tricatych letech v Yorkville jejiz casti byla i Ceska ctvrt. Jejim stredem byla Narodni budova. Byla nezbytnou soucasti naseho denniho zivota. Vetsina nas, ceskych deti, byla zapsana do ceske skoly. Vlastne vyucovani bylo v Narodni budove dvakrat tydne, dve hodiny po skole. Ucili jsme se cesky jazyk, cteni, psat spravnym pravopisem, trochu ceske historie, tance, zpev, proste vse k zachovan naseho ceskeho dedickeho odkazu.

Cely clanek
Zpet k menu13. brezna, 1999  Navsteva a nabidka na Narodni budovu
Minister Kavan v New Yorku

V sobotu, 13. brezna, pri navratu z Knihovny H. Trumana v Independence, MO, kde zastupci Ceske republiky, Madarska a Polska odevdali instrument o vstupu do NATO, cesky ministr zahranici Jan Kavan se zastavil v New Yorku a sesel se v Narodni budove na 73. Vychodni ulici s ceskou verejnosti.

Cely clanek
Zpet k menu9. listopadu, 1999  Navsteva a nabidka na Narodni budovu
Minister Zeman v New Yorku

„Smlouva má být uzavřena, pokud jsem byl správně informován, do konce roku, rekonstrukce by měla začít prakticky okamžitě po podepsání této smlouvy, to znamená na začátku příštího roku..." [2000 pozn. red.]
„Přátelé, prosím vás, já bych navrhoval jednu věc: tato budova chátrá od šedesátých let. Naše krajanská komunita beze sporu měla dobrou vůli tuto budovu zachránit. Česká vláda považuje za svoji povinnost tuto budovu zachránit a nabídla naprosto konkrétní řešení."
"Aby bylo zcela jasno o cem mluvim. Myslim si, ze presne v te smlouve by melo byt naprosto presne vysvetleno, jak pravo ceske komunity na pouzivani techto prostor, tak, ze se ceska vlada zavaze, ze to nikomu neproda. Proc by to take proboha delala. Aby to bylo v ramci pripravy teto smouvy. To neni naprosto zadny problem."

Cely clanek
Cely doslovny zaznam
Zpet k menu23. brezna, 1999  Jan Krondl zasila otevreny dopis Janu Kavanovi, ministru zahranici Ceske republiky, k uvazovane moznosti, ze Ceska republika odkoupi Narodni Budovu v New Yorku od Cecho-Americanu za symbolicky $1

Nejde jenom o zachovani starych tradic, ale o probuzeni soucasne ceske komunity v zahranici

Vazeny pane ministre,mel jsem tu cest se Vami setkat v sobotu 13. brezna 1999 v Narodni Budove v New Yorku. Mezi jinym jste zduraznil, ze „Ceska republika potrebuje mit venku bohaty krajansky zivot, krajany, kteri jsou pripraveni neustale vystupovat jako neformalni velvyslanci Ceske republiky ve svete."

Redakcni poznamka Josefa Schrabala
Cely clanek
Zpet k menu


1.-2. cervence, 1999  Pretahnuto z Ceskoslovenskych novin:

Profesionální fund-raiser John Rocarek navrhuje sbirku

Zavítal do New Yorku na pozvání České dobročinné a vzdělávací společnosti profesionální fund-raiser John Rocarek, který mj. pomohl vybrat peníze na vybudování tzv. National Czech & Slovak Museum & Library v Cedar Rapids, Iowa. Ve čtvrtek si prohlédl v doprovodu předsedy Společnosti, pana architekta Jana Pokorného, Národní Budovu na Manhattanu.Pak Rocarek podal Spolecnosti oficialni nabidku ke spolupraci (Proposal), ve ktere, mimo rozpoctu za svoje sluzby a administrativni vylohy, take podrobneji popisuje pristup, ktery by zvolil k vybrani fondu na opravu Budovy.

Cely clanek
Zpet k menu


27. rijna, 1999  Vladislav Slavík byvaly starosta Sokola a zakladatel Koordinacniho vyboru pro pomoc CSR v 1989:

Plác Národní budovy

Opustís-li mne zahynes.
Opustís-li mne nezahynu, vecná jsem.
Ale zít budu s desným úzasem.
Kterak jsi zapomnel dedicný na díl,
Kterak jsi zaváhal a kterak zradil.
Jak mozno kletý cin provésti vedomky,
Sebe jsi zradit moh', ale své potomky?

Viktor Dyk, Zeme mluví

Jako jeden z posledních, a mozná i poslední z krajanských cinovníku z letpadesátých az dodnes, jakoby zástupce tech, kterí Budovu pomocí petáku aobetavé práce postavili a udrzovali, dovoluji se obrátit na vedeníNárodní budovy s výzvou:

Výzva k zachování krajanského pokladu

Neprodávejte tento dukaz cesko-amerického národního cítení, pokudnevycerpáte vsechny moznosti jak Budovu udrzet v cesko-amerických rukách.

Cely clanek
Zpet k menu


1.-2. cervence, 1999  Vojtech Jerábek, nejen Delegát AFCR v ceské dobrocinné a literární spolecnosti, ale hlavne vlastenec

Dalsi navrh na zachraneni Narodni budovu

Je mým pevným a nezvratným presvedcením, ze ani vedení Spolecnosti, ani delegáti jejích clenů, ani my, clenové ceskoslovenské americké obce v new yorské oblasti, nemáme naprosto morální právo ceskou národní budovu prodat, i kdyz kupcem by byla ceská vláda. Národní budovu jsme nepomáhali postavit jako nasi predkové pred 100 roky, a nejen to, ale dokázali jsme za posledních 20 let to, ze jsme odprodali její prístavek za 1.600,000.- dolarů, tyto peníze jsme s výjimkou $400 000 az $500,000.- utratili a ceskou národní budovu jsme nechali dále chátrat. Pro tento stav vecí není prijatelná omluva.

Cely clanek
Zpet k menu


CESKY DIALOG: Jeste o Narodni budove v NYC 8/99


Zpet k menu


Jan Krondl pise:
Druha schuze BBLA 22.prosince, 1999

Průběh této schůze -- značná hořkost i na straně delegátů schvalujících transakci, zmínky o tlaku, který na sebe cítí vyvíjený, jejich dlouhé vzájemné ujišťování o tom, že musí být ještě další, rozhodující schůze, stejně tak jako průběh dvou předcházejících schůzí hlavních členských organizací -- z nichž na jedné byl v SVU souhlas výboru s prodejem Budovy uveden slovy „Po dlouhém a bolestném rozhodování..." a na druhé, v Sokole, byl prodej schválen ve (zřejmě jediném tajném) hlasování pouze tím nejtěsnějším poměrem (všechno v posledním čísle ČSN) -- to všechno vypovídá o tom, že naše komunita se chystá k předání Budovy ČR jen s tím největším váháním a vůbec ne radostně.

Cely clanek
Zpet k menu


V pátek 14. 7. 2000 probehla v Nár. budove v NYC schuze delegátu:
6 ze 7 hlasují pro predani

V Národní budove (NB) v NYC schuze delegátu spolku BBLA odhlasovala 6 ze 7 hlasu prijeti tzv. konecné verze smlouvy o prodeji NB Ceské republice za $1 a o podmínkách pronájmu místa pro BBLA v NB, kterou se CR zavazuje opravit. Tato schuze byla odložená z 29.6., kdy byla zrušená, protože nebyla ohlášena povinné 2 týdny dopredu (pozvánka byla rozeslána 22.6.)

Cely clanek
Zpet k menu


14. srpna, 2000, Petr Kutil, BBLA Trustee and V.P. pise clenum:
Assoc. of Free Czechoslovak Sportsmen

Please permit this memo to apprize you of the vote by the Sportsmen at the July 14th BBLA meeting relating to the transfer of the Hall to the CR. You may have already heard that the vote was in favor for the transfer.
The result of the voting by the Sportsmen membership as a result of the ballots returned was 11 "against" and 2 "for" the transfer of thebuilding.

Cely clanek
Zpet k menu


16. srpna, 2000: Petr Gandalovic, cesky Generalni Konzul v NYC:
Odpoved Petru Kutilovi

Explanation that BBLA cannot mortgage and about the "performance standards"

Cely clanek
Zpet k menu


Redakcni poznamka:
K pokracovani diskuse

Nechceme pokracovat do nekonecna.

Cely clanek
Zpet k menu


Redakcni komentar a plny text k tomu, ze 7. zari, 2000
Prokurator Statu NY pozastavil smlouvu

Redakce NYL: Pro nas to neni prekvapni. ze Zastupce Statu New York pozastavil smlouvu o prodeji ceske Narodni budovy na Manhattanu Ceske republice. Taktez to neni prekvapeni pro ceskou vladu
Prectete jak predevsim je nutno vice vysvetlit, co by se stalo, kdyby CR nechtela nebo nebyla schopna rekonstrukci Narodni budovy vcasne a uspesne dokoncit a jak by BBLA mohla dostat budovu nazpet a za druhe, jak zabezpecit to co je ve smlouve popsano jako "performance standards".

Cely clanek
Zpet k menu


7. prosince, 2001: Oficielni zprava
Ceska Republika vlastni Narodni budovu

Dne 7. prosince 2001 ve 14 hodin preslo vlastnictvi Narodni budovy na Manhattanu (321 East 73rd Street, New York) na Ceskou republiku. Zavrsil se tim process predani budovy podle smlouvy mezi Bohemian Benevolent and Literary Association (BBLA) a Ceskou republikou, podepsane dne 31. ledna 2001 a doplnene o dodatek 24. kvetna 2001

Cely clanek
Zpet k menu


23. brezna 2002  Oficielni prevzeti ceske Narodni budovy na 73
Velka oslava
 

K tomu jim v mrazicim, ale slunecnim pocasi prihravala dechovka Hradni straze s prizvukem Kmochovky. Co hrali trhalo starym usedlikum jejich srdce:
Muziky, muziky,
Andulko Safarova,
Lvi silou letem Sokola,
Skoda lasky,
Jihoceska polka,
Vpred,
Sohaj,
Lasus trombone,
atd., atd.

Cely clanek
Zpet k menu


18. dubna 2003  Nad Narodni budovou v New Yorku uz vlaje vlajka PSJ
Obnova budovy zacala
PSJ  

Dnes (18. dubna) jel znovu kolem Narodni budovy. Sice z venku nic noveho videt neni, pouze nova vlajka vlaje nad budovou, vlajka "PSJ".

Co je PSJ Holdings? Je to financni a stavebni firma, ktera vyhrala soutez Miniterstva zahranici na prestavbu budovy. Ma s americkym partnerem na Manhattanu (Vanguard Constructions) dokoncit prestavbu zacatkem brezna pristiho roku (2004) za 256,6 milionu korun (kolem $8.5 milionu).

Cely clanek
Zpet k menu


Home | Vitejte . . |JS homepage |Eleanor's kitchen | J. Schrabal
Copyright © 1998 Newyorske listy (New York Herald) *All rights reserved* ISSN 1093-2887