Newyorske listy Nezavisle ceske elektronicke noviny

Summer 2003
Copyright © 1995-2003 Newyorske listy *All rights reserved* ISSN 1093-2887


Po ctyrech letech nastupuje nove vedeni ceskeho centra v New Yorku
Peluv nastupce Martin Illner
Josef Schrabal

Premysl Pela - Martin Illner
(Photo js 7/31/2003)

Mily pane Illner:
Je velice lehke byt uspesnym po nekom, co se velice neosvedcil.
Je vsak velice tezke nahradit nekoho, kdo byl nejen velice uspesnym, ale taktez oblibenym, jako Premysl Pela. Navic byl podporovan manzelkou, ktera vedela jak ho uspesne uvest. Pamatuji se pred ctyrma lety, ze jsme se setkali s ni na jedne vystave ceskeho skla, drive nez jsme meli moznost osobne poznat pana Pelu.

Navic pan Pela prevzal diplomacii uvedenou tehdejsim ceskym konzulem Petrem Gandalovicem: byt pratelsky s kazdym, ale nezadat si s nikym.

Prejeme vam uspech v pokracovani vseho toho co pro cesky narod ucinil vas predchudce zde v New Yorku.

V preplnenem sale ceskeho konzulatu v New Yorku, 31. cervence predal Premysl Pela vedeni ceskeho strediska v New Yorku nastupci Martinu Illnerovi.

Pan Pela se rozloucil s ceskou obci v New Yorku:

Milí prátelé,
koncem cervence se uzavre mé témer ctyrleté pusobení v Ceském centru New York a rád bych se proto s vámi podelil o nekolik osobních postrehu a také zvlášte podekoval všem, se kterými jsem mel možnost se osobne setkat a spolupracovat.

Možnost vést Ceské centrum New York bylo pro mne velkou ctí a zároven ohromnou výzvou, jak nejlépe naplnit ocekávání a úspešne prezentovat Ceskou republiku v New Yorku a po celých Spojených státech. Zhodnocení samozrejme náleží vám, návštevníkum Ceského centra, kterí jste meli možnost v uplynulých ctyrech letech vzhlédnout pres ctyrista rozmanitých programu: filmové projekce a festivaly, hudební koncerty, cetné výtvarné a fotografické výstavy, tradicní Street Festy, verejné prednášky, obchodní prezentace a semináre.
Premysl Pela s manzelkou
(Photo js 7/31/2003)

Vzhledem k rozsáhlosti záberu programových aktivit centra je pro mne velmi obtížné zde konkrétne vyzvednout jednotlivé akce, presto bych se s vámi rád podelil o dva projekty, které osobne považuji za velmi významné. Predne je to pro mnohé z nás nezapomenutelné a v USA zrejme nejpocetnejší setkání cesko-americké komunity s presidentem Václavem Havlem na Ellis Island - symbolické brány Ameriky pri príležitosti otevrení výstavy Ceskoslovenské emigrace do Ameriky. Fotografie pana presidenta s panoramatem newyorského Svetového obchodního centra, jež se objevily následující den na titulních stránkách ceských deníku, mne privádí k velmi odlišnému zárí následujícího roku. Ve snaze napomoci postiženým rodinám bezprecedentního teroristického útoku na New York, Ceské centrum zorganizovalo v Ceské republice celonárodní verejnou sbírku Humanitární pomoc New Yorku, jejíž výtežek pet miliónu Kc byl venován Twin Towers Fondu.
Martin Illner
(Photo js 7/31/2003)

V soucasné dobe Ceské centrum pripravuje velmi rozsáhlou a koordinovanou kampan prezentace Ceské republiky, která slavnostne zahájí znovuotevrení rekonstruované Národní budovy na Manhattanu. Rád bych proto poprál mému nástupci Martinovi Illnerovi mnoho kreativních nápadu, energie a v neposlední rade tak výborný tým spolupracovníku Ceského centra, s jakým jsem mel já možnost uplynulé roky spolupracovat.

Záverem bych rád podekoval jménem své ženy i svým všem našim prátelum za jejich vstrícnost a osobní prátelství, kterého si velmi vážíme, a které naše prípadné další rozhodování o návratu do Spojených státu velmi usnadní.

Do té doby navidenou,
Premysl Pela

Dear Friends:
As my four-year appointment as Director of the Czech Center New York comes to an end this summer, I would like to bid farewell and extend my sincere appreciation to you and the many friends and partners whom I have had the opportunity to meet during my tenure at the Czech Center.
I was quite honored to have the opportunity to serve at the helm of the Czech Center and to be able to shape the promotion of the Czech Republic in the United States. During these past four years, the Center presented over 400 individual programs that were attended by over 100,000 visitors, including traditional film retrospectives and festivals, musical concerts, numerous exhibitions, street festivals, public discussions, business seminars, and conferences. As I have so many fond memories of the Center’s various programs, it is difficult to single out just a few events. Nevertheless, I would like to share with you two that have the most personal resonance. The first and most memorable one was probably the largest-ever gathering of the Czech-American community to meet then-President Václav Havel at Ellis Island in September 2000, where the occasion was the opening of an exhibition on Czechoslovak emigration to America. The stunning photographs of Havel backed by the magnificent skyline of Manhattan, still dominated by the World Trade Center, bring me to the very different September of 2001, when New York City was struck by the most devastating terrorist attack in history. I am pleased that in response to this evil act, the Czech Center established the Humanitarian Relief Fund in Prague and spearheaded a fundraising drive in the Czech Republic that resulted in a donation of close to five million crowns ($135,000) to the New York Twin Towers Fund.
As the Center embarks on further ambitious and concerted efforts to promote the Czech Republic, and as it looks forward to its new premises in the Bohemian National Hall, I wish the best of success to my successor Martin Illner, who will assume the directorship in early August.
As for my wife and myself living in New York has given us not only Frank Sinatra’s famous notion that this is the city that never sleeps, but also a conviction that New York is a city that you can never bring to its knees. We will cherish this American—and in particular New York—sense of life and optimism as we will so many wonderful friendships.

With warmest regards,
Premysl Pela - Director

BACK to main menu