Newyorske listy Nezavisle ceske elektronicke noviny

9/9/2000


9. zari, 2000
V. Havel v Bohemian Hall v Astorii
Josef Schrabal

Rozhodli jsme se, ze v poradu reportazi "Havel v USA" budeme zverejnovat pouze ty co jsou otevreny verejnosti. Byl jsem upozornen, a vyplyva to take z oficielniho programu, kde bylo oznaceno jako
12.50 setkání s vedením newyorského krajanského spolku Bohemian

           Citizen's Benevolent Society of Astoria 

	* fototermín setkání s novinári na záver cesty 

	(Bohemian Hall and Park) * foto, TV, píšící 

Taktez jsem se ptal na duvod, proc restaurace licencovana jako verejna nebude otevrena verejnosti a duveryhodnym ceskym diplomatickym zdrojem bylo receno, "ze si to tak vyzadali". Proto jsem se rozhodl tam nejit. (Fotky od pp - upravil js)

Kolegyne z NY Times Josephina Smidt informovala, ze tam president Havel sel, aby zasadil strom, ze si pochutnal na gulasi a vypil mnoho pulitru piva. Taktez, ze se vyslovil, ze doufa, az nynejsi mlada generace vymeni tu starsi, ze opravdu svoboda bude zit v ceskem narode.

O nedavnych volbach v teto organizaci jsme uz psali. (Oznacili noveho predsedu Biska za "diktatora".)

O udalosti p. Havla v Astorii jsme dostali popis jednim ucastnikem:

Vázený pane Schrabale,

v nedeli jsem byl pred Bohemian Hall tesne pred príjezdem Havla a jeho doprovodu. Bísek me nepustil do budovy. Zdůvodnoval to tím, ze "americká ochranka" má seznam dvaceti lidí kterí smí dovnitr. Nekolikrát zdůraznoval "americkou ochranku", jakoby ta byla prícinou proc me nepustí do budovy.

Jan Krondl, Ladislav Spacek, Vaclav Havel

Kdyz jsem vyndal magnetofon, vykrikl "nenahrávej to!" a snazil se mi ho vytrhnout z ruky. Tím způsobil, ze se z magnetofonu uvolnily baterie, takze jeho rozcilené vyhazování mám nahráno s mezerou. O chvíli pozdeji nechtel pustit do budovy nekolik (asi 4-5) dalších clenů spolku. Argumentoval opet "americkou ochrankou".

Kdyz Havel a celý doprovod vešli do budovy, zůstaly dvere dokorán otevreny a nikdo nebyl ani u nich, ani v chodbe, tak jsem šel dovnitr a do zahrady, kde byla celá spolecnost. Nikdo, zádná "americká ochranka", kterou nás chtel Bisek zastrašit, ani kdokoliv jiný z doprovodu Havla si mne nevšímal a kazdému bylo úplne jedno jestli tam jsem, nebo nejsem. Pozdeji vešli dovnitr bez problémů i ostatní clenové spolku.

Ptal jsem se šéfa Secret Service zda byl pocet zúcastnených nejak omezen. Odpovedel, ze o nicem takovém neví. Stejne odpovedel šéf ceské prezidentovy ochranky Manina.

Trn s paty se snazil vytáhnout Gandalovic, který vysvetloval, ze se jedná vlastne o setkání s novinári na záver presidentovy cesty, a ze to byl vlastne jeho nápad udelat tuto schůzku v Bohemian Hall, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu prezidenta pouze za úcasti clenů výboru spolku. Pan Gandalovic se clenům spolku omlouvá.

Moje prítomnost vadila pouze nekterým clenům výboru našeho spolku. Bísek pokrikoval, ze tam nepatrím, Bískova, ze prý o nich budu zase psát lzi. Vovsovi se také nelíbilo, ze tam jsem. Nejagresivnejši byl mladý L. Jindra (místopredseda spolku), který me, v jednu chvíli, zezadu cloumal s loktem a anglicky (cesky neumí), mi vyhrozoval, ze jestli budu delat nejaký “trabl”, tak na me s potešením zavolá policii a nechá me vyvést. Řekl jsem mu, ze “trabl” delá on, a at na mne nesahá. Pozdeji za mnou ješte nekolikrát prišel a znova bezdůvodne vyhrozoval policii. Byla to od neho jasná provokace, chtel abych se s ním zacal hádat, radeji jsem mu vůbec neodpovídal a šel jsem od neho pryc. Az nakonec, kdyz uz Havel a vetšina doprovodu odešla, tak me provokativne dekoval ze jsem neudelal zádný “trabl”, proto na me nemusel volat policii a nechat me vyhodit, coz by f****** moc rád udelal. K tomu dodal, ze já jsem teď v jeho dome proto me muze kdykoliv nechat vyhodit. Priznám se, ze me jeho chování rozzlobilo, i kdyz jsem vedel, ze je to sprostá provokace. Nechtel jsem s ním radeji ani mluvit. Do toho se vlozila moje zena, kterou jsem musel premlouvat, aby si ho nevšímala a šli jsme od neho pryc. Nakonec nekdo z výboru na me pokrikoval, ze si to ješte vyrídíme. Predpokládám tedy, ze za JEJICH verbální i fyzické útoky budu já oznacen jako výtrzník a po dalším cangaroo soude v Bohemian Hall me vyloucí ze spolku.

Zbytek odpoledne a vecer jsme meli príjemné posezení s novinári z MFD. LN a Respektu.


Home | Vitejte . . | JS homepage | Eleanor's kitchen | J. Schrabal
Copyright © 1995 - 2000 Newyorske listy (Czech Newyorker) *All rights reserved* ISSN 1093-2887