Newyorske listy Nezavisle ceske elektronicke noviny *** MFD: Komarek - 2/96
Mlada Fronta - Dnes: 10. unora 1996

Emigranti nedostanou ani zbla, melo se vsak proti nim zakrocit

Reference: Odpoved
Martin Komárek

Snemovna se zachovala zmuzile a vlastenecky, kdyz neprizkla zbabelym emigrantum de facto ani pid rodne pudy. Povazlive vsak je, ze zaroven proti teto spodine nijak razneji nezakrocila.

Po ruskem agentovi je patrne navratilec tou nejmene zadanou osobou. Prici se nam z duvodu duchovnich i hmotnych. Predne nas roztrpcuje jeho nestatecnost: takovy naruseny jedinec totiz prchl z bolsevickeho pekla, protoze je nedokazal zmuzile nest na svych bedrech jako my ostatni. Z ciziny pak mohl jen neme prihlizet nasemu sebeobetavemu boji s komunistickou hydrou.

Uz sam utek za hranice by z tohoto hlediska bylo mozno povazovat za vlastizradu. Lze tedy jen s potesenim schvalit rozhodnuti socialistickych soudu, ktere takovemu zajici odnaly majetek a obcanstvi. Hanebna je i nesolidarnost onoho individua.

"Kde byl Pan Emigrant, kdyz my jsme cedili potoky krve v nesmlouvavém zápase s komunismem? "

Martin Komárek


Zatim co my jsme stali pred vanocemi ve frontach na mandarinky, pan emigrant si opaloval svalstvo v Santa Monice, popijel daiquiri a prikusoval k tomu mango. Neni divu, ze po takove darmozroutske existenci vypada lepe nez nasinec, cimz nas provokuje.
Neprovokuje vsak jen tim. Odrodilec si osobuje pravo mluvit do nasich zalezitosti. Jamruje, ze vlaky jezdí pomalu, nelíbí se mu, ze lidé si nadávají a strkají do sebe, ohrnuje nos nad cistotou záchodků, nechápe, ze úrednice prostě nemuze mít na klienty cas, kdyz telefonuje s maminkou, a není mu po chuti, ze kdyz chce neco od státního úredníka, nebo dokonce od policie, musí jim porádne zaplatit. Samozrejme, nase mladá demokracie má jeste nejaké mouchy, ale nezbývá nez se rázne zeptat:
Kde byl Pan Emigrant, kdyz my jsme cedili potoky krve v nesmlouvavém zápase s komunismem? Kdo nenastavoval krk jako my, nemuze si osobovat zádná práva. Uz to, ze jsme těmto prasivým ovcím povolili návrat do naseho stáda, povazuji za trestuhodnou mekkost.

"Uz se netváríte tak sebevedome, ze, Ivano Trumpová!"

Martin Komárek


Poslanci se rozhodne meli k tomuto zhavému tématu vrátit a prijmout zákon, který emigranty vyvlastnuje. Vzdyt on je ceský uprchlík horsí nez sudetský Nemec! Jel dobrovolne. A casto do Nemecka. Bylo by tedy vuci sudetským Nemcum nespravedlivé, kdyby i dobrovolní emigranti nebyli zcela a bez náhrady vyvlastneni. Samozrejme se to týká nejen majetku zde v Cesku, ale i statku, kterých nabyli v cizine. Uz se netváríte tak sebevedome, ze, Ivano Trumpová!

Vyvlastneni vsak zdaleka nestací. Ti, kdo opustili vlast, se ruzne dlouhou dobu nepodíleli na tvorbe národního duchodu, a ted chteji zit z plodu nasi práce. Kdyby byl parlament dostatecne silný, odsoudil by je na nucené práce rovné dobe jejich pobytu v nepratelské cizine.

Bohuzel, nasi zákonodárci zustanou asi v puli cesty. Reknou muzné "A", "nedat", ale uz nedoreknou jeste muzne "B", "vzít". K tomu, aby uzákonili mínení drtivé vetšiny obyvatelstva, jim totiz brání ohled na jakési mezinárodní verejné mínení.

MARTIN KOMÁREK


Home | Vitejte . . | JS homepage | Eleanor's kitchen | J. Schrabal
Copyright © 1997 Newyorske listy (New York Herald) *All rights reserved* ISSN 1093-2887